Brukarstwo-brukarz.pl > Artykuły > Jaką kostkę brukową wybrać?

Szukasz idealnej kostki brukowej do swojej posesji? Kupiłeś już materiał brukarski i właśnie szukasz odpowiedniego fachowca, który szybko i tanio wykona prace brukarskie? Nie szukaj sam – dodaj zlecenie i czekaj na oferty od najlepszych brukarzy z Twojej okolicy!

Jaką kostkę brukową wybrać?

Kiedy wybieramy kostkę brukową zwykle kierujemy się jej wyglądem i to walory estetyczne pozostają najważniejszym kryterium. Dzięki stale poszerzanej ofercie rynkowej, możemy znaleźć różne kształty i kolory kostki, co pozwoli nam dobrać fakturę i kolorystykę, tak aby dobrze pasowała do otoczenia i jednocześnie nadawała posesji spójną stylizację.

Wybierając kolor należy być konsekwentnym, najlepiej jeśli będą to góra dwie trzy barwy, pasujące do wyglądu ogrodzenia, elementów architektury oraz stylu i elewacji budynku. Ważne jest aby wziąć pod uwagę kolor budynku, dachu, bramy czy też innego dominującego elementu. Przykładowo posiadając dom w jasnych barwach, o elewacji w kolorach kości słoniowej, beżu, piasku, warto wybrać kostkę ciemną lub brązową, aby ocieplić otoczenie i nawiązać do naturalnych barw ziemi.

Wymiary kostki to również sprawa pierwszorzędna, i musimy wziąć pod uwagę obciążenia i miejsce zastosowania nawierzchni. Wytrzymałość nawierzchni z kostki brukowej jest silnie zależna od jej podłoża, które musi zostać solidnie przygotowane przed położeniem nawierzchni, inaczej nawet najgrubsza kostka nie zapewni trwałości i odwrotnie, dobrze przygotowane podłoże umożliwia nam położenie kostki nieco mniejszej niż to się normalnie zaleca. Kostka o grubości 4 cm świetnie nadaje się na chodniki, alejki, tarasy i ścieżki, czyli takie o niewielkim natężeniu ruchu. Kostkę o grubości od 6-7 cm należy stosować na podjazdy dla samochodów, tak aby nawierzchnia zniosła duże obciążenie.

Kształt kostki należy dobierać w zależności od tego jakie wzory chcemy osiągnąć. Mamy do dyspozycji kostkę w kształcie kwadratów, prostokątów, sześciokątów itp. Dobrze jest dopasować projekt ułożenia kostki do jej planowanego koloru, aby uzyskany efekt był jak najbardziej spójny i elegancki.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce Prywatności.