Brukarstwo-brukarz.pl > Artykuły > Kostka brukowa i jej początki w Rzymie

Szukasz idealnej kostki brukowej do swojej posesji? Kupiłeś już materiał brukarski i właśnie szukasz odpowiedniego fachowca, który szybko i tanio wykona prace brukarskie? Nie szukaj sam – dodaj zlecenie i czekaj na oferty od najlepszych brukarzy z Twojej okolicy!

Kostka brukowa i jej początki w Rzymie

Kostka brukowa współcześnie jest bardzo popularnym tworzywem, z którego to wykonane są liczne place, deptaki, ścieżki rowerowe, chodniki, jak również pobocza dróg. Można wręcz powiedzieć, że bardzo zadomowiła się w polskim krajobrazie, zarówno miejskim, jak i wiejskim, a asfalt i beton odeszły do lamusa. Jest to wyraźny znak powrotu do tradycji, gdyż bruk już bardzo był ceniony w starożytnym Rzymie.

Początek jej datowany jest na IV wiek przed naszą erą. W tym okresie zaczynają powstawać pierwsze drogi, które w ówczesnych czasach były zlokalizowane na najstarszych terenach będących pod panowaniem Rzymu. Trzeba jednak pamiętać, że były to jedynie początki, coś na kształt pierwszych prototypów i tamtejsze drogi bardziej przypominały mocno zbitą ziemię, niż nawierzchnię brukową, do której jesteśmy przyzwyczajeni współcześnie.

Za jedną z pierwszych nawierzchni z prawdziwego zdarzenia należy uznać słynną Via Appia, która była połączeniem pomiędzy Rzymem, a Kapuą. Ciekawostką może być fakt, że po części przypomina obecne autostrady ze względu na fakt poprowadzenia drogi najkrótszą z możliwych tras, dlatego też nie dziwią wielokilometrowe proste odcinki pozbawione jakichkolwiek zakrętów, wzniesień, pagórków, czy też wzgórz. Jeżeli natrafia na przeciwności z ukształtowaniem terenu, wówczas na trasie konstruktorzy wykorzystywali mosty oraz wiadukty.

Kostka brukowa, a także długie proste fragmenty dróg z mostami – to znaki rozpoznawcze rzymskich budowniczych, a największą chlubę i chwałę przyniósł im most na Dunaju, przekraczający ponad tysiąc metrów. Pomimo niezmiennej technologii budowy dróg, wciąż zalewały one Imperium Rzymskie i pod koniec II wieku naszej ery było ich już blisko 80 tysięcy kilometrów.

Rzymianie byli najbardziej rozwiniętym państwem w tamtym okresie. Budowali wszystko i wszędzie, a w szczególności dbali o infrastrukturę i komunikację czego przejawem jest dzisiejsza maksyma: wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Budowali na terenie całego Imperium, a prace oczywiście rozpoczęli od serca Italii. Cały projekt opierał się na prostym systemie, który zakładał skrzyżowanie największych i najruchliwszych arterii drogowych w wiecznym mieście. Rzymskie drogi rozpościerały się na zachód – po granice współczesnej Portugalii, jak również pozostałe strony świata docierając do Szkocji, Belgii, nad Dunaj, do Egiptu, a wschodnia granica kończyła się na terenie współczesnej Armenii.

Kostka brukowa, choć współcześnie stosowana w trochę inny sposób i wykorzystywana do innych zadań, jak również wykonana z nieco odmiennych materiałów – przetrwała upadek jednego z najpotężniejszych Imperium w historii całego świata. Przetrzymała średniowiecze oraz czasy nowożytne, aby teraz móc powrócić w chwale, będąc ponownie podstawowym elementem wystroju miast, bulwarów, placów, a także ulic.

Ta strona wykorzystuje pliki COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce Prywatności.